Szlaki turystyczne z okolic Palenicy Białczyńskiej

Palenica Białczańska była kiedyś polaną pasterską, należącą do górali z Białki Tatrzańskiej. W 1962r. wybudowano na niej duży parking, mieszczący 850 samochodów. Dzisiejsze realia pokazują, że jest to wciąż za mało. To tutaj mieści się najliczniej uczęszczane wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego: w 2005 r. weszło tędy 623 500 osób, czyli 31,5% wszystkich turystów w TPN. Dla większości z nich celem było Morskie Oko - to turystyczny punt obowiązkowy, odwiedzany zarówno zimą, jak i latem. Jednak Palenica Białczańska ma dużo więcej do zaoferowania. Sprawdźmy, gdzie jeszcze możemy się dostać rozpoczynając tam swoją wycieczkę.

Szlak niebieski doprowadzi nas na Rusinową Polanę i do Zazadniej. Oczywiście możemy wybrać się na dłuższą wyprawę i zahaczyć o te 2 miejsca. Z Palenicy na Rusinową dostaniemy się w 40 min, natomiast z Rusinowej do Zazadniej w godzinę. Cała trasa, w obie strony nie powinna zająć nam więcej niż 5h.

Idąc w stronę Morskiego Oka

możemy zatrzymać się przy Wodogrzmotach Mickiewicza i wybrać jeden z zielonych szlaków. Ze schroniska na polanie Stara Roztoka do Doliny Roztoki, a dalej do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Czas przejścia ze schroniska do Wodogrzmotów Mickiewicza to 15 min, zaś znad Wodogrzmotów do Doliny Pięciu Stawów: 2:05h. Powrót jest znacznie krótszy - 1:30h. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które za jednym razem chcą zobaczyć 2 najpopularniejsze miejsca w górach - Morskie Oko i Dolinę Pięciu Stawów. Jest to najczęściej wybierany szlak przez turystów.

Szlaki w tatrach

Szlaki w tatrach

Natomiast czerwony szlak poprowadzi nas z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Rówień Waksmundzką i dalej od Wodogrzmotów wzdłuż szosy nad Morskie Oko. Czas przejścia z Równi Waksmundzkiej do Wodogrzmotów to 1:15h, z powrotem 1:35h. Zaś od Wodogrzmotów do Morskiego Oka: 1:30h, a wracamy 1:15h.

Szlaki i trasy są różne.

Możemy wybierać między tymi dłuższymi, krótszymi, bardziej lub mniej wymagającymi oraz częściej lub rzadziej odwiedzanymi. Wybierając się na którykolwiek z nich pamiętajmy o bezpieczeństwie. Sprawdźmy wcześniej warunki pogodowe, ubierzmy się stosownie do nich, przewidujmy - mierzmy siły na zamiary, nie wybierajmy się w góry zbyt późno. Pamiętajmy, że powrót też trwa i w tym czasie może zastać nas już noc.

Instagram